fallback

Агресията на Вашингтон срещу „Северен поток 2“ рискува да разцепи НАТО

САЩ успяха да настроят Германия срещу себе си в битката за суверенитета на Европа

19:26 | 16.07.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Газопроводът "Северен поток 2" бързо се превръща двигател на сътресения в отношенията между САЩ и техните европейски съюзници. За първи път в най-новата история на евроатлантическата интеграция Германия даде абсолютно ясно да се разбере, като го направи на най-високо ниво, че може да въведе санкции срещу Вашингтон и дори може да убеди партньорите си от Европейския съюз (ЕС) и НАТО да действат като обединен фронт срещу САЩ, пише Modern Diplomacy.

Причината за това е упоритото желание на Конгреса на САЩ да въведе наказателни санкции срещу европейските участници в проекта „Северен поток 2“, включително частни компании, както и държавни агенции в Германия и други страни.

Наскоро Bloomberg съобщи, цитирайки двама германски служители, че Германия се готви да отвърне на удара, ако САЩ въведат допълнителни санкции срещу газопровода "Северен поток 2". 

Според агенцията правителството на канцлера Ангела Меркел обмисля възможността да призове за координирани действия страните от ЕС, ако Вашингтон наложи санкции срещу участниците в проекта "Северен поток 2". Позовавайки се на изявление на германското министерство на икономиката, Bloomberg също подчерта, че новите американски санкции ще засегнат германски и европейски компании, банки и правителствени агенции.

Въпреки че на пръв поглед изглежда спокойна, Ангела Меркел очевидно засили реториката си. В своето обръщение на 2 юли пред парламента тя каза, че Берлин разглежда проекта „Северен поток 2“ от гледна точка на неговите икономически ползи и счита за необходимо той да бъде завършен. Тя добави, че въпреки заплахата от американски санкции, Германия ще подкрепи завършването на газопровода, преминаващ по дъното на Балтийско море. Меркел заяви, че новите разширени санкции, които се обсъждат на Вашингтон, са екстериториални и „не са в съответствие с нейното разбиране на закона.

„Все още вярваме, че е редно да се изпълни проектът“, подчерта Меркел.

Няколко часа преди речта на канцлера в Бундестага, държавният министър във Федералното министерство на външните работи Нилс Анен заяви по време на среща на парламентарната комисия по икономика и енергетика, че новите санкции на Вашингтон срещу "Северен поток 2" са неприемливи.

"Фактът, че Конгресът на САЩ действа като регулатор в европейските въпроси е абсурдно. Само си представете, ако приемем резолюция относно енергийната сигурност на САЩ в Бундестага “, подчерта Анен. Според него налагането на санкции не е начинът, по който нещата трябва да се случват, защото това, за което става дума в този конкретен случай, е нещо повече от просто отношения между Германия и САЩ. Това е европейският суверенитет.

Ангела Меркел все още разглежда американско-германските отношения в по-широк контекст на европейската и глобалната сигурност. В интервю, публикувано наскоро в няколко европейски медии, тя призна възможността за нова геополитическа реалност, в която САЩ няма да имат водеща роля.

„Израснахме с убеждението, че САЩ искат да бъдат световна сила. Ако сега САЩ желаят да се оттеглят от тази роля по собствена воля, би трябвало да обсъдим това много задълбочено", подчерта канцлерът.

В сряда (15 юли) държавният секретар на САЩ Майк Помпейо заяви, че Вашингтон ще включи двата газопровода „Турски поток“ и „Северен поток 2“ сред проектите, попадащи в списъка от санкции, изготвен според закона „За противодействие на противниците на САЩ посредством санкции“ (CAATSA).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:28 | 13.09.22 г.
fallback
Още от виж още